Historia

Chcąc zapoznać się z historia terierów typu bull musimy przenieść się na przełom XVII-XVIII do Anglii, gdzie ludzkość próbowała uzyskać psy nieczułe na ból, agresywne w stosunku do innych zwierząt ale nie do ludzi, takie, które mają w sobie rządzę zabijania. Rozpoczęły się prace nad wyhodowaniem gladiatora psiego gatunku.

Do walk z bykami rozpoczęto hodować specjalne psy które z racji swojej profesji zostały nazwane buldogami. Rasa ta przetrwała do dzisiejszych czasów jednak w bardzo zmienionej formie. Buldogi tamtej epoki były zwinnymi zwierzętami o legendarnej odwadze i niesamowitym uporze, pierwotnie przypominającymi swoim wyglądem współczesne amstaffy. Około 1800 roku Bulldog został skrzyżowany ze Starym Angielskim Terrierem i Boston Terrierem celem poprawienia sylwetki, dodania energii i zwinności otrzymane psy nazywano "half and half" (pół na pół) lub Staffordshire. Jedna z form sprawdzenia ich zwinności było łapanie szczurów które zabijał na czas.

W 1835 roku walki z bykami i niedźwiedziami zostały w Anglii zakazane humanitarnym aktem parlamentarnym. W jego miejsce zaczęły wkraczać walki psów. Początkowo do walk psów używano buldogi .Walki te to nie tylko emocje których rządna była publiczność ale także hazard. To właśnie pieniądze sprawiły ze zaczęto zajmować się walkami psów w sposób profesjonalny. W latach 1820-1830 psy walczyły na arenach, które określano słowem "pit". Psy służące do walki, zaczęły rónież być tak nazywane.

W latach 1860-1870 pierwsze pit bull terrier'y trafiają do Ameryki - to właśnie tam powstał król ringów amerykanski pit bull terrier. Ale nie wszystkie przywiezione z Anglii psy trafiały na arenę. Niestety te, które docierały do normalnych domów stanowiły mniejszość. W latach 30 XIX wieku w Ameryce rozpoczęła się nagonka na pit bulle. Psy oraz ich hodowcy zaczęli spotykać się z olbrzymia niechęcią a nawet wrogością. Część miłośników rasy postanowiła hodować pit bulle nie dla ich walorów psów walczących a dla pięknego wyglądu i wspaniałego charakteru jako psa rodzinnego. Był to początek rozłamu w dotychczas jednej rasie.
W 1936 roku rozdzielono psy walczące od wystawowych - rasa została uznana przez AKC pod nazwą "Staffordshire Terrier", a w 1972 zmieniono na "American Staffordshire Terrier". Pierwszym zarejestrowanym Staffordem była suka: WHEELER'S BLACK DINAH. Pierwszym Championem został MAHER'S. W 1955 wystawę w Riverside wygrała suka amstaffa CH.SHAREVALPAD PANDORA, która została wykorzystana później do opisu wzorca.

Siła, odwaga, wierność, towarzyskość to niektóre cechy które otworzyły Amstaffowi drzwi do świata reklamy:
- był on symbolem wytwórni płytowej "Victor",
- potem producentów obuwia "Buster Brown",
- nastepnie światowy lider na rynku odzieży LEVI'S udowodnił że produkuje najbardziej wytrzymałe jeansy, których nawet Amstaff nie jest w stanie rozerwać.
- gdy poszukiwano psa "aktora" do roli komediowej filmie OUR GANG, bez wahania wybrano Amstaff'a.Pete z filmu Nasz Gang to jeden z pierwszych zarejestrowanych w AKC AmStaffów jako Lucenay`s Peter.

0 komentarze:

Prześlij komentarz