2014-10-17

Bieszczady - Jasło

Dzień trzeci 

Przyszedł czas na kolejny wypad z psami. Po wycieczce na Połoninę Wetlińską całkiem szybko zregenerowaliśmy siły - to chyba to czyste powietrze ;) Wyspani, zakwasów nadal brak, pełni energii! Pogoda zapowiadała się świetnie, więc po śniadaniu spakowaliśmy prowiant, wodę i całą resztę i w drogę.

Tym razem na Jasło :)
Oj, to była wyprawa! Ale najpierw garść informacji.

Jasło (1153 m n.p.m.) – góra w Bieszczadach Zachodnich, zwana też Wielkim Jasłem w odróżnieniu od pobliskiego Małego Jasła. Położona na terenie gminy Cisna w powiecie leskim.


Góra ta, zwana wcześniej Jasiel lub Wasiel, stanowi najwyższą kulminację pasma ciągnącego się od Okrąglika w paśmie granicznym na północny zachód, w kierunku Cisnej. Na szczycie znajduje się wieża geodezyjna, a pod nią tabliczka oznaczająca szczyt.


Zbocza góry pokryte są buczyną karpacką oraz lasami bukowo-jodłowymi, znaczną ich część stanowią starodrzewy. Występujące w partiach szczytowych polany powstały prawdopodobnie na skutek działalności człowieka. Świadczy o tym brak skarlenia buczyny przy krawędzi lasu, a także pojedyncze drzewa rosnące wśród połonin. Obecność tych polan sprawia, że roztacza się stamtąd widok na wszystkie strony, także na Słowację. W rejonie tym żyje wiele rzadkich gatunków zwierząt m.in.: wilki, niedźwiedzie, rysie, głuszce. Obszar ten jest ważnym ogniwem "karpackiego" korytarza ekologicznego.


Obszar góry Jasło jest objęty ochroną jako część Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, leży w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” jest objęty ochroną w ramach ostoi europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 Bieszczady (PLC 180001).


Od 1998 roku kolejni wójtowie gminy Cisna popularyzują budowę wyciągów na stokach Jasła widząc w tym możliwość rozwoju gospodarczego gminy oraz czerpania dodatkowych dochodów przez jej mieszkańców. Zaplanowana budowa dużego ośrodka sportów zimowych w postaci trzech wyciągów o długości 2 km, rynny dla snowboardzistów, kolejki wwożącej pieszych latem i wyciągu dla rowerów górskich stoi w sprzeczności z krajowym i wspólnotowym prawem ochrony środowiska. W 1998 roku Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody oraz Rada Naukowo-Społeczna Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie negatywnie zaopiniowała możliwość lokalizacji inwestycji na zboczach góry, która leży w II strefie użytkowania, gdzie niedopuszcza się tego typu inwestycji, zgodnie z planem ochrony Ciśniańsko - Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto na obszarach ostoi Natura 2000 niedozwolone są inwestycje znacząco oddziałujące na środowisko.


Pieszy szlak turystyczny

Przez wierzchołek biegnie czerwony szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku Cisna – Smerek.

z Cisnej 3.30 h (↓ 2.30 h)


z Okrąglika 0.30 h, ze wsi Smerek 3.45 h (↓ 3 h)


Z przełęczy w Przysłupiu (681 m) wybiega nie oznakowana, ale uczęszczana trasa na Jasło oraz Małe Jasło-doskonały punkt wypadowy w kierunku Okrąglika i granicy polsko-ukraińsko-słowackiej.Ze Strzebowisk na Jasło: http://www.twojebieszczady.net/jaslo.php

Kolejną fajną opcją na całodniową wycieszkę jest szlak: Cisna - Małe Jasło - Jasło - Okrąglik - Fereczata - Smerek (wieś) Dokładny opis znajdziecie na stronie Twoje Bieszczady.

Nasz wypad wcale nie zapowiadał atrakcji, ale niestety w przypadku nieoznakowanych tras i wskazówek "na gębę" bywa czasem tak, że wychodzi na odwrót.
Kierowani wskazówkami Naszego gospodarza (pójdziecie tu, skręcicie tam, potem prosto go góry i będziecie na Jaśle...) ochoczo wyruszyliśmy w drogę...

żeby po jakichś 20 min zgłupieć...

... czy to napewno ta ścieżka, czy to jeszcze nie tu?! Ale nie wygląda...

...no i poszliśmy dalej, fajnie się szło (właśnie w stronę Strzebowisk) drogą między łąkami...

...potem po kostki w błotku w małym zagajniku - tu już wiedzieliśmy, że coś Nam nie wyszło, ale stwierdziliśmy, że nie będziemy się wracać ;) Mieliśmy zeskalowane mapy topograficzne i włączony GPS, więc wszystko grało...

...dopóki nie wleźliśmy przez przypadek komuś na posesje... Młody właściciel nie był zadowolony (w sumie sie nie dziwię), ale też był na tyle "uprzejmy", że kazał nam wracać skąd przyszliśmy i nie obchodziło go, że się zgubiliśmy. Nie udzielił nam żadnych wskazówek i nie pozwolił przejść przez podwórko - do drogi, na którą chcieliśmy się dostać było jakieś 3-5 metrów. Zostało Nam przedostać się przez kolejna łąkę i strumyk i w końcu doleźliśmy na asfalt...

...potem znów trochę bładziliśmy, ale finalnie znaleźliśmy szlak konny i tymże szlakiem postanowiliśmy iść dalej. A łatwo nie było ;)

...po chwili wyleźliśmy na polanę i tam zrobilismy postój, a psy postanowiły sie powydurniać...


A plan to wogóle był taki, żeby iść tą trasą z Przysłupia właśnie na Jasło, Małe Jasło i tam zejść znów do Przysłupia. No właśnie... plan był ;) a wyszło kółeczko, doszliśmy tylko na Jasło i stamtąd w dół do domu. wyszło inaczej, ale wcale nie znaczy, że gorzej. Dopiero pod szczytem spotkaliśmy turystów, szliśmy "na oko" (taki trochę dreszczyk emocji) przez leśne przecinki, odkryliśmy piękne zakątki, a widok z Jasła jest piękny.


Od polany było juz tylko w stronę szczytu, morale się podbudowało - jednak mieliśmy dojść na szczyt :)W końcu udało się wyjść z lasu i ukazał Nam się piękny widok. Tu zatrzymaliśmy się na chwilę.


A jeszcze kawałek dalej wleźliśmy w polanę jagód i ścieżynkami wydeptanymi przez zwierzaki i chyba nielicznych turystów (były odciski butów) deptaliśmy dalej. Pieknie tam było!


Taka sytuacja!


W końcu weszliśmy na ścieżkę, która pierwotnie mieliśmy przyjść i tu już droga na szczyt była formalnością :)


Taurus buszujący w "zbożu" podczas kolejnego postoju.


A tu już widok z Jasła na Połoninę Wetlińską. Całe to "łyse" pasmo przeszliśmy bez psów dnia poprzedniego. Fajnie było na to spojrzeć z innej perspektywy.


!!! Na tą wyprawę również warto zabrać ze sobą wodę dla psów !!!

Fotki z dzisiejszego posta i inne możecie obejrzeć na naszym FB w albumie: Bieszczady - Jesień 2014

Migawki z październikowego pobytu w Bieszczadach. 
Jawornik: http://sensitheamstuff.blogspot.cz/2014/10/bieszczady-jawornik.html
Połonina Wetlińska: http://sensitheamstuff.blogspot.cz/2014/10/bieszczady-poonina-wetlinska.html
Jasło: http://sensitheamstuff.blogspot.cz/2014/10/bieszczady-jaso.html
Tarnica: http://sensitheamstuff.blogspot.cz/2014/10/bieszczady-tarnica.html
Dwernik-Kamień http://sensitheamstuff.blogspot.cz/2014/10/bieszczady-dwernik-kamien.html
Sine Wiry: http://sensitheamstuff.blogspot.cz/2014/10/bieszczady-sine-wiry.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz