2012-11-18

Mądrala

Tym razem to ja, nie Sensi :) Jakiś czas temu wspominałam, że zabieram się ostro za psią literaturę. Dwie książki Cesara Millana mam już za sobą (jeszcze zanim dołączyła do naszego stada Sensi). Wydawało mi się, że pozjadałam wszystkie rozumy :D No właśnie... wydawało mi się. Z każdą lekturą dowiaduję się nowych rzeczy i uświadamiam sobie, jak dużo nauki jeszcze przede mną. Mało tego... dowiedziałam się, że metoda Cesara wcale nie jest taka wspaniała, o czym byłam przekonana. Nie będę się tutaj rozwodzić na temat swego rodzaju "wojny" między zwolennikami Casara i Victorii Stilwell (która stosuje pozytywne wzmacnianie), ponieważ nie w tym rzecz. Dla mnie Cesar zawsze będzie tym, który zainteresował mnie tematem psiego szkolenia i behawiorystyki. I chociaż teraz uważam, że jego metoda nie do końca jest słuszna, to zrobił on więcej dla "skreślonych" psów - szczególnie dla psów bullowatych - niż wielu innych.

Trochę żałuję, że te wszystkie książki o psiej psychice nie wpadły mi w ręcę trochę wcześniej, ale jak to się mówi... lepiej poźno, niż wcale.

Lektura obowiązkowa dla każdego własciciela psa (a przynajmniej zalecana) :
 • Jan Fennel "Zapomniany język psów", "Zapomniany język psów w praktyce"
 • Turid Rugaas "Sygnały uspokajające"
 • Desmond Morris "Dlaczego pies merda ogonem"
 • John Fisher "Okiem psa"
 • Zofia Mrzewińska "Po obu końcach smyczy" 
 • Jacek Gałuszka "Aria do mnie", "Aria równaj"

W kolejce na półce czekają jeszcze :
 • Barbara Waldoch "Pozytywne szkolenie psów"
 • Stanley Coren "Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób?"
 • Rupert Sheldrake "Niezwykłe zdolności naszych zwierząt"
 • Beata Pawlik-Popielarska "Terapia z udziałem psa"
Poza tym wiele przydatnych materiałów, wskazówek i filmików można znaleźć w internecie. Niestety większość z nich w języku angielskim, więc nie każdy może zrobić z tego użytek. My bardzo często zaglądamy na zagraniczne stronki - jakoś bardziej do nas przemawiają. A może nie znalazłam żadnych ciekawych krajowych linków? No w każdym razie, jeśli ktoś ma opanowany angielski polecam kanał You Tube eHow Pets i ich stronkę - gdzie rad udziela między innymi Victoria Stilwell.

Ciekawa jestem, gdzie Wy szukaliście informacji, inspiracji i wskazówek? Jakie książki polecacie? Wiem, że wielu z Was szkoli swoje psiaki w sportach : agility, frisbe itd. Jakie były wasze początki, co sprawiało najwięcej problemu? A może macie jakieś sprawdzone sposoby na współpracę z psem? Czekam na Wasze komentarze :D


3 komentarze:

 1. ,,Sygnały uspokajające" i książki Jacka Gałuszki mogę gorąco polecić, o ,,Zapomnianym języku psów" słyszałam wiele dobrego, ale z tego co wiem, w ,,Okiem psa" opisany jest przestarzały mit dominacji, podobno nawet sam autor później przyznał, że nie do końca miał rację ;) Moja mama kiedyś ją czytała i stosowała się do opisanych zasad w wychowywaniu kundelka Idy, a skutki były takie, że psiak nie potrafił nawet porządnie zakomunikować chęci wyjścia na spacer- w książce opisane były metody takie jak: zawsze rozpoczynanie i kończenie zabawy- pies nigdy nie może decydować! nie dopuszczanie do wygranej psa podczas zabawy szarpakiem- według badań nie wpływa to na posłuszeństwo, jedynie psy, którym nigdy nie pozwala się wygrać mniej chętnie się bawią ;) i inne podobne metody. Przypomina to trochę wojnę z psem (kto wygra i wszystko będzie robił pierwszy!), a nie przyjacielską relację :)
  Za to z innych książek polecam też ,,Mój pies się nie boi" Nicole Wilde :)
  Ja staram się traktować Lunę jako moją towarzyszkę, słuchać jej i obserwować, co chce mi przekazać ;) Oczywiście z kar nie można zupełnie zrezygnować, ale staram się stosować je tylko gdy jest to niezbędne.
  Pozdrawiamy! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. ja jestem w trakcie czytania drugiej książki Millana ale idzie mi to opornie.
  Pozdrawiam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 3. @Estra i Luna kar nie powinno się stosować, należy wyeliminować niechciane zachowanie poprzez pozytywną naukę, a nie karząc psa za coś co zrobił, bądź nie zrobił. :)
  Z tego co mi wiadomo to kończenie "zabawy"=nauki jest bardzo przydatne.

  OdpowiedzUsuń